böcek ilaçlama

VİRÜS ve HASTALIKLARA KARŞI İLAÇLAMA

Kış mevsiminde güneş ışınlarından daha az yararlanmanın yanı sıra, yoğun strese maruz kalmak da bağışıklığımızın düşmesine neden olarak bizi enfeksiyona açık hale getiriyor.

İlaçlama yaptırmak bu hastalıkların önlenmesinde çözüm olarak kullanılabilir.

Detaylı Bilgi...

Böcek ilaçlama

Her üremelerinde yüzlerce yumurta bırakan ve hızla üreme sağlayan böcekler ile mücadele etmek gerçekten de güçtür. Bu nedenle profesyonel böcek ilaçlama şirketlerinden destek almak gereklidir. Bu konuda günün her saati ilaçlama hizmeti veren böcek ilaçlama şirketleri bulunmaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken konu böcek ilaçlama hizmeti alacağınız ilaçlama şirketinin Sağlık Bakanlığı çalışma ruhsatına sahip, ilaçlama konusunda yıllardır hizmet veren tecrübeli ve profesyonel ilaçlama şirketi olmasına dikkat edilmelidir.

Detaylı Bilgi...

Dezenfeksiyon hizmeti ve yöntemleri

Dezenfeksiyon hastalık yapıcı (patojen) organizmaların yok edilmesi veya etkisiz (inactive) hale getirilmesi işlemidir. Dezenfeksiyon bu yönüyle bakteri, algler, sporlar ve virüsler gibi tüm organizmaların yok edildiği sterilizasyon işleminden ayrılır. Gerçekte Dezenfeksiyon işlemi ile etkisiz hale getirilemeyen hastalık yapıcı organizmalarda bulunmaktadır.

Detaylı Bilgi...

Fumigasyon hizmeti

Fumigasyon, (Fumigation) bir tür zararlılardan korunma metodudur. Zararlı olduğu düşünülen haşere, böcek ve bakteriler, kapalı bir ortamda gaz halde kimyasal maddeler fumigant verilerek boğulur.

Detaylı Bilgi...

Böcek ilaçlama danışmanlık hizmeti

Biz imza böcek ilaçlama olarak bu sektöre olan güvenin tekrar kazanılmasını hedeflemekteyiz. Sağlık bakanlığından onaylı, insan sağlığına hiçbir zararı olmayan ilaçlar ile haşere sorunlarınıza çözüm getirmekteyiz. Sizlerin görüşleri bizim için çok değerlidir, memnuniyetinizi veya hassasiyetinizi bizimle paylaşırsanız ilaçlama deneyimimize, sizlere daha iyi hizmet verebilmemize bir yorum ekleyerek yardımcı olabilirsiniz.

Detaylı Bilgi...

Böcek ilaçlamada kampanya

TSE ve Sağlık Bakanlığı Onaylı, Profesyonel Böcek İlaçlama Hizmeti;

İmza böcek ilaçlama' dan uygulama esnasında ve sonrasında koku bırakmayan Sağlık Bakanlığı onaylı kaliteli ilaçlarla düdAvrupa Standartlarında hizmet veriyoruz.

Detaylı Bilgi...

Halk Sağlığında Haşere Kontrolü

 

Halk Sağlığında haşere kontrolü PDF Yazdır e-Posta

Sağlık hizmetleri genel olarak sağlığın korunması ve hastalıkların tedavisi için yapılan çalışmalar anlamında kullanılır.Bu hizmetler;

 • Koruyucu hizmetleri,
 • Tedavi hizmetleri,
 • Rehabilitasyon hizmetleridir.

Haşere kontrolü koruyucu hizmetlerinin bir gurubu olan çevreye yönelik hizmetlerde yer alır.Çevreye yönelik hizmetlerin amacı,çevremizde sağlıgı olumsuz etkileyen biolojik,fizik ve kimyasal etkenleri yok ederek veya kişileri etkilemesini önleyerek çevreyi olumlu hale getirmektedir.Bu hizmetlere çevre sağlığı hizmetleri denir.Sanitasyon,hijyen terimleride eş anlamda kullanılmaktadır.

Çevreye yönelik sağlık hizmetleri bu konuda özel eğitim görmüş biyolog,ziraat mühendisi,kimyager,halk sağlığı uzmanı,veteriner,teknisyen ve benzeri meslek mensupları tarafından yürütülür.

Haşere Kontrol Mücadelesinin Önemi

a. Çevre sağlığı yönünden :

Haşere Kontrol Mücadelesinin en önemli amacı kentlerde sağlıklı bir çevrenin oluşmasını sağlamaktır. Bundan dolayı çevre sağlığının önemi haşere kontrol mücadelesinin temel taşlarından biridir.

Çevre sağlığının korunması iki temel amaca hizmet etmektedir.

 • Sağlıklı ve modern yaşama ortamları sağlamak
 • İndirekt olarak sağlık ve ekonomik problemleri önlemektir.

b.Vektör hastalıkları yönünden :

Böcekler vektör olarak taşıdıkları bulaşıcı hastalıkları değişik konaklara uğramalarından dolayı canlılar arasında sürekli bir transfere neden olurlar.

Özellikle kent zararlıları olarak adlandırdığımız sivrisinekler ve karasinekler hastalık bulaştırma riski en yüksek haşerelerdir. Bundan dolayı kent zararlıları ile mücadele de sivrisinekler ve karasinekler önemli bir yer tutmaktadır.

Kent zararlıları ile mücadelenin en önemli nedeni vektör hastalıklarını önleme çabası olmalıdır. Zira yüzyıllar boyunca insanoğlunu tehdit eden vektöriyel hastalıklar bugün bile gelişmiş ülkeler de dahil bir çok ülkede sorun soruşturmaya devam etmekte ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Aşağıda sivrisinek ve karasineklerin taşıyıcılığını yaptığı bazı vektör hastalıkların önemlileri belirtilmiştir.

Sivrisineklerin neden olduğu bulaşıcı hastalıklar

 • Sıtma
 • Flarya
 • Deng Humması
 • Ensefalit

Karasineklerin neden olduğu hastalıklar

 • Deri Enfeksiyonları
 • Hepatit - A
 • Tifo
 • Paratifo
 • Kolera
 • Dizanteri

Haşere Kontrol Metodu Seçiminde Başlıca Kriterler

 1. Programın amacı kesin olarak bilinmeli, kontrol amacında Mortalite veya Morbitide oranlarındaki azalma oranları belirlenmelidir.
 2. Maliyet ve Ekonomi. Maliyet-etkinlik değerlendirmesi yapılmalıdır.
 3. Metod uygulanabilir (feasible) ve basit yerel şartlarda uygulanabilir olmalıdır. Metod, mevcut kaynak (finans, insan kaynağı, operasyonel ve idari) temellerine göre seçilmelidir.
 4. Prosedür insanlar ve çevre için güvenli olmalıdır. Risk-Kazanç oranı tahmin araştırması yapılmalıdır.
 5. Program yerel şartlara uygun olmalı ve halk tarafından kabul edilebilmelidir.
 6. Firmamız Her zaman vektör kontrolü çalışmalarında, bilimsel olarak çalışan firma olmuştur.

 

DİĞER FAYDALI BİLGİLER